Czy warto pić mleko owsiane?
18 kwietnia 2021

Artykuły roślinne zamieniające mleko to przebój pośród wegetarian. Na wyjątkową uwagę zasługuje napój na podstawie owsa, jaki jest dobrym dodatkiem do naleśników lub koktajli. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastępstwo mleka czy śmietany. Zakończony napój dostępny jest w marketach z „ekologiczną żywnością”, jednak wykonanie go we własnej kuchni też nie sprawi nikomu kłopotu. Czy więc powinniśmy spożywać mleko owsiane (https://www.bee.pl/9010-napoje-owsiane) i co musimy dokładnie wiedzieć na temat tego właśnie niezwykłego napoju?

Mleko owsiane – co należy wiedzieć?

Bogate w błonnik oraz kwas foliowy mleko, jakie nie wychodzi od zwierzęcia, to m.in. mleko owsiane. Wartości tego trunku powodują, iż dobrze nadaje się nie jedynie dla wegetarian, jednak też dla osób z nietolerancją laktozy oraz wielu uczuleniowców. W smaku przywodzi trochę mleko sojowe, jednak natomiast jego gęstość jest znacznie lżejsza. Jakie jeszcze odmienne wartości ma to łatwe w przygotowaniu mleko? Poznaj je natomiast potem sprawdź jak je zrobić oraz pij na zdrowie!

Mleko owsiane – źródło białka roślinnego

Mleko roślinne dostępne jest na rynku w pełnej gamie, jednak są niezwykle drogie, natomiast ceny rozpoczynają się od około 10 zł za litr. Jest to niezwykle wysoka cena! Przyrządzenie mleka owsianego w domu to żaden problem oraz mały koszt. Torebka płatków owsianych 500 g kosztuje prawie 3 zł do tego trochę wody oraz parę minut pracy!

Otrzymuje się je z płatków owsianych. Smakiem przywodzi mleko sojowe. Jest rzadkie, odcienia białawego. Nie ma laktozy ani białek, charakterystycznych dla mleka krowiego, za to jest wspaniałym źródłem odpowiednio przyswajanego białka roślinnego, błonnika, wapnia, żelaza, lecytyny, i witamin A oraz E. Ma także kwas foliowy, więc zalecane jest kobietom planującym ciążę oraz w początkowym jej czasie. Ma właściwości antynowotworowe oraz przeciwbakteryjne, wspiera zapobieganie zaburzeniom serca.

Spowalnia procesy starzenia

Zamknięta w mleku owsianym znaczna zawartość przeciwutleniaczy pomaga także zabezpieczać system przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników (jakie są przyczyną wielu dolegliwości i wczesnego starzenia się). Owa korzyść jest także zasługą potrzebnych glikoli dostarczanych poprzez tenże trunek. Pomagają one własnemu systemowi dobrze działać oraz utrzymują komórki w zdrowiu poprzez długi czas. Zamknięty w mleku owies dobrze poprawia florę bakteryjną dzięki wysokiej ilości błonnika roślinnego. Nie wahaj się pić go rano do śniadania (na przykład jako dodatek do kawy).